اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی موضوعی است که رانندگان بسیاری در مورد آن از متخصصان راهنمایی و رانندگی پرس و جو می کنند. جریمه‌های دو برگی یک نوع از انواع جریمه‌های رانندگی هستند که تحت شرایطی خاصی صادر می شود. همه ما بارها و بارها خودروهای کنترل ترافیک و تخلفات رانندگی را در معابر درون شهری و برون شهری مشاهده کرده ایم. چنانچه پلیس پس از رویت راننده متخلف دستور ایست بدهد و راننده از این دستور سرپیچی کند، برای او جریمه دو برگی صادر می شود. اینکه راننده عمدا توقف نکرده است یا متوجه فرمان ایست پلیس نشده است و عدم توقف او سهوا بوده است، تاثیری در صادر کردن قبض جریمه دو برگی ندارد.

در هر صورت قبض جریمه دوبرگی برای راننده متخلف هم برای تخلف انجام شده و هم برای نافرمانی از دستور ایست پلیس صادر می شود. علت نام گذاری این نوع از جریمه به دو برگی این است که پلیس در این حالت دو نوع قبض صادر می کند؛ قبض اول به تخلف خودرو مربوط می شود و قبض دوم به دلیل عدم توجه به دستور توقف پلیس صادر می شود. با همه این تعاریف و تفاسیر ممکن است رانندگانی به هر دلیلِ موجه یا غیرموجهی به دنبال راهی برای اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی خود باشند. درباره این موضوع نیز هر آنچه را که می دانیم برای شما شرح می دهیم.

 

 

نحوه اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی

اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی از آن جهت می تواند صورت بگیرد که به هر حال به دلیل عدم ایست کامل خودرو احتمال خطا وجود دارد؛ به عبارت دیگر چون احتمال خطا به دلیل عدم ایست کامل خودرو وجود دارد، احتمال موفقیت در حذف قبض جریمه و یا کاهش مبلغ آن وجود دارد. خصوصا اگر دلایل کافی برای احتمال رخ دادن اشتباه نیز موجود باشد. به این مثال برای فهم بهتر و راحت تر این موضوع توجه کنید؛
فرض کنید قبض جریمه در یکی از شهرهای شمالی کشور صادر شده است؛ ولی شما در آن تاریخ در مکان دیگری بوده اید و برای اثبات این موضوع هم دلایل کافی دارید. البته باید ذکر کنیم که پلیس در موقع ثبت این نوع جریمه‌ها اطلاعاتی چون نوع خودرو، رنگ آن و نام کارخانه و … را هم در قبض جریمه دو برگی ذکر می کند تا اطلاعات کافی جهت بررسی در آینده در دسترس باشد. با این حال قانون راه را برای اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی بسته نگذاشته است و تمام کاربران ترافیک که به جریمه خود اعتراض دارند، می توانند اعتراض خود را به مراجعه ذیصلاح عنوان کنند.

چگونگی اعتراض به جریمه‌های رانندگی

اعتراض به جریمه‌های رانندگی یا به تعبیر دیگر اعتراض به خلافی‌های ثبت شده برای یک خودرو به طور کلی طی دو فرایند قابل انجام است. فرایند اول مربوط به قبوض جریمه است. بنابراین اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی در این فرایند قرار می گیرد. قبض جریمه دو برگی باشد، تسلیمی باشد یا الصاقی باشد فرقی ندارد. مهم این است که قبض جریمه در اختیار شما است. در این حالت معترض باید به مرکز اجرائیات پلیس راهور مراجعه کند و موضوع شکایت خودر را مطرح کند. خاطر نشان می کنیم که اینگونه موارد قابل رسیدگی و اصلاح هستند.

 

 

فرایند دوم اعتراض به جریمه رانندگی به این شکل است که چنانچه فردی نسبت به صورت وضعیت تخلفات رانندگی خود اعتراض داشته باشد، ابتدا به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می ‌کند و درخواست اعتراض می ‌دهد. این درخواست از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال می شود و اجرائیات برابر قانون ظرف مدت حداکثر ۲۴ ساعت باید موضوع را رسیدگی و پاسخ دهد. البته این رسیدگی معمولا در کمتر از چند ساعت انجام می ‌شود. پس از اینکه جواب اعتراض معترض توسط واحد اجرائیات به او ابلاغ شد، اگر متقاضی قانع شود، نسبت به پرداخت جریمه اقدام می ‌کند، ولی در صورتی که قانع نشده باشد، می‌ تواند به واحد رسیدگی پلیس راهور مراجعه کند. در این واحد یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی، تخلفات را بررسی می کند. قاضی حکم نهایی در مورد اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی یا هر نوع جریمه دیگری را صادر می‌کند؛ لذا در این مرحله رای صادر شده قطعی خواهد بود و قابل اعتراض نیست.
مهلت اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی یا به طور کلی اعتراض به خلافی و یا قبوض جریمه صادر شده، طبق ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع راننده می رسد، تعیین شده است. بنابراین اگر متخلف در مهلت قانونی ذکر شده برای اعتراض اقدام نکند یا ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ رای واحد رسیدگی، جریمه خودرو را پرداخت نکند، باید جریمه را به مآخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.

از همین جهت تاکید و توصیه شدید داریم که رانندگان و مالکان خودرو‌ها با استفاده از روش‌های مختلف استعلام و پرداخت خلافی خودرو قبل از اتمام مهلت قانونی اعتراض، خلافی خود را استعلام کنند و در صورت اعتراض برابر دستورالعمل ذکر شده اقدامات لازم را انجام دهند. اساسا هر راننده باید خود را عادت دهد که در فواصل زمانی مشخص از خلافی خود استعلام بگیرد و مبلغ خلافی و موارد خلافی خود را رصد کند تا چنانچه تخلفی به اشتباه برای او ثبت شده باشد، فرصت کافی و لازم را برای اعتراض داشته باشد.

برای استعلام خلافی خودروی خود، از برنامه استعلام خلافی آنلاین به لینک آدرس https://uzee.ir/farmooonvirgol استفاده نمایید.

 

 

جمع بندی

گرچه برای اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی و البته سایر جریمه‌های رانندگی مسیر قانون باز است و فرایندهای مختلفی در این زمینه وجود دارد، ولی پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه وارد این فرایند شوید، به دقت در مورد تخلفات رانندگی و خلافی ثبت شده برای خود فکر کنید و اگر یقین دارید که خودروی شما به هیچ وجه مرتکب تخلف ثبت شده، نشده است، وارد مسیر اعتراض شوید. ممکن است تخلف زمانی برای خودروی شما ثبت شده باشد که راننده شما نبوده اید و خودرو در اختیار فرد دیگری بوده است. بنابراین قبل از اعتراض به جریمه رانندگی دو برگی یا هر نوع جریمه دیگری همه جوانب را بسنجید و به خوبی موضوع را بررسی کنید و بعد وارد فرایند اعتراض شوید.   

 


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : جریمه ,اعتراض ,رانندگی ,برگی ,پلیس ,صادر ,جریمه رانندگی ,برای اعتراض ,تخلفات رانندگی ,جریمه‌های رانندگی ,پلیس راهور ,پلیس راهور مراجعه
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

www.balanej.blog.ir Denise اَثَر Mark Marcela اطلاعات جامع تکنولوژی و موبایل سایت زیبایی و مدل لباس و آشپزی