متاسفانه جریمه سرعت غیرمجاز خودرو یکی از جرایمی است که فراوانی زیادی دارد. این در حالی است که همه ما می دانیم سرعت بالا و به طور کلی از سرعت مجاز چه تبعات سنگین و جبران ناپذیری دارد. از سرعت غیر مجاز از آن جهت خطرناک است که کنترل و هندلینگ خودرو از دست راننده خارج می شود و در نهایت خودرو واژگون می شود. در حال حاضر از سرعت مجاز (تا سه کیلومتر از ساعت) در شهرها و به‌ ویژه در جاده‌ها یکی از عوامل اصلی زمینه‌ساز بروز تصادف است و جریمه سرعت غیرمجاز سال 98 نیز مطابق با همین موضوع تعیین می شود.

جریمه سرعت غیرمجاز خودرو در چند کد تخلف از کدهای تخلف راهنمایی و رانندگی خلاصه شده است؛ کد تخلف 2002 مربوط به تخلف از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت) است. برای این کد در کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتی ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال، برای سایر شهرها ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ریال و برای روستاها و راه‌های روستایی ۱٫۰۰۰٫۰۰۰  ریال جریمه سرعت غیرمجاز خودرو در نظر گرفته شده است. جریمه کد تخلف 2008 که مربوط به از سرعت مجاز بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت است هم به همین ترتیب اعمال جریمه می شود. به همین ترتیب کد تخلف 2054 مربوط به تخلف از سرعت مجاز (تا ۳۰ کیلومتر در ساعت) است. برای  این کد در کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتی ۶۰ هزار تومان، برای سایر شهرها ۴۵ هزار تومان و برای راه‌های روستایی ۳۰ هزار تومان جریمه لحاظ شده است.

 

سرعت غیرمجاز

 

همچنین باید بدانید که جریمه سرعت غیرمجاز خودرو به پرداخت نقدی خلاصه نمی شود. در تخلف از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر) 10 نمره منفی برای وسایل نقلیه شخصی و 15 نمره منفی برای وسایل نقلیه عمومی و سنگین و در تخلف از سرعت مجاز (بین ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر) 5 نمره منفی برای وسایل نقلیه شخصی و 10 نمره منفی برای وسایل نقلیه عمومی و سنگین در نظر گرفته شده است. ضمنا خودروهایی که به طور همزمان دو تخلف حادثه ساز را مرتکب شوند، به پارکینگ راهنمایی و رانندگی نیز منتقل می شوند.

سرعت مجاز خودرو چه قدر است؟

وقتی جریمه سرعت غیرمجاز خودرو مشخص می شود و اعمال می شود، باید به کاربر ترافیک اطلاعات لازم و کافی در مورد سرعت مجاز نیز داده شود. بر همین است در ادامه تمام آنچه را که باید در مورد سرعت مجاز تردد در معابر مختلف بدانید، برای شما شرح داده ایم. باید بدانید که در راه‌ها و مناطقی که میزان سرعت رانندگی به وسیله تابلو یا علایم دیگر راهنمایی و رانندگی و مقررات رانندگی معین نشده است، سرعت مجاز برای رانندگان وسایل نقلیه به شکل زیر است؛ بدیهی است که بی توجهی به این سرعت‌ها به معنی ارتکاب تخلف سرعت غیر مجاز است و برای متخلف برابر قانون جریمه سرعت غیرمجاز خودرو لحاظ می شود.

سرعت مجاز معابر شهرها و مناطق مسی

•    معابر شریانی درجه یک
آزادراه‌ها حداقل ۷۰ و حداکثر ۱۲۵ کیلومتر در ساعت.
بزرگراه‌ها حداکثر ۱۰۰ کیلومتر در ساعت.

•    معابر شریانی درجه دو
خیابان‌های شریانی اصلی حداکثر ۶۰ کیلومتر در ساعت.
خیابان‌های شریانی فرعی حداکثر ۵۰ کیلومتر در ساعت.

•    معابر محلی
در این معابر و میدان‌ها حداکثر ۳۰ کیلومتر در ساعت.
تبصره یک: تردد اتوبوس، مینی بوس و انواع بارکش‌ها به استثنای وانت‌ها در خط سوم (سرعت) آزادراه‌های شهری و بین شهری ممنوع است و اصلا سرعت غیر مجاز یا مجازی برای آنها در نظر گرفته نمی شود.
تبصره دو: حداکثر سرعت مجاز برای وسایل نقلیه موتوری در هر یک از خط‌های عبوری آزادراه‌ها با توجه به شرایط محل به وسیله علایم تعیین می شود.

 

 

سرعت مجاز در راه‌های بیرون شهر و مناطق غیر مسی


1.    سرعت مجاز در آزادراه‌ها

حداکثر میزان سرعت مجاز انواع سواری و وانت بارها 120 کیلومتر در ساعت.
حداکثر میزان سرعت مجاز انواع اتوبوس، مینی بوس، تریلی، کامیون و کامیونت 110 کیلومتر در ساعت.
حداقل میزان سرعت مجاز کلیه وسایل نقلیه فوق 70 کیلومتر در ساعت.
تبصره یک: تردد اتوبوس، مینی بوس، تریلی، کامیون و کامیونت در خط سوم (سرعت) آزادراه‌ها ممنوع است و هر نوع سرعت برای آنها به منزله سرعت غیر مجاز تلقی می شود.
تبصره دو: استفاده از حداقل سرعت مجاز برای کلیه وسایل نقلیه صرفا در خط عبوری سمت راست آزادراه (جنب شانه راه) مجاز است.


2.    سرعت مجاز در بزرگراه‌های دارای خطوط رفت و برگشت جدا از هم

حداکثر میزان سرعت مجاز انواع سواری و وانت بارها 110 کیلومتر در ساعت.
حداکثر میزان سرعت مجاز انواع اتوبوس، مینی بوس، تریلی، کامیون و کامیونت 100 کیلومتر در ساعت.


3.    سرعت مجاز در جاده‌های اصلی

حداکثر میزان سرعت مجاز برای انواع وسایل نقلیه، روزها 95 و شب ها 85 کیلومتر در ساعت.

 


4.    سرعت مجاز در جاده‌های فرعی

حداکثر میزان سرعت مجاز برای انواع وسایل نقلیه، روزها 85 و شب‌ها 75 کیلومتر در ساعت.
حداکثر میزان سرعت مجاز انواع وسایل نقلیه در جاده‌های دارای خطوط عبوری کندرو روزها 95 و شب‌ها 85 کیلومتر در ساعت.
 

نکته اول: علاوه بر آزادراه‌ها، در محل‌هایی که بر حسب ضرورت با نصب تابلو یا علایم دیگر حداقل سرعت نیز معین شده است، بر اساس مقررات، رانندگی با سرعت کمتر از حداقل، مجاز نخواهد بود.

نکته دوم: رانندگی در انواع راه‌های فوق و نقاطی که به علت شرایط فنی و فیزیکی راه، امکان استفاده از

حداکثر سرعت‌های اعلام شده، وجود نداشته باشد، تابلو‌های تعیین کننده میزان سرعت، متناسب با شرایط مذکور نصب می شوند، بدیهی است که از سرعت قید شده در تابلو، به منزله سرعت غیر مجاز است.

 

جمع بندی

با توجه به اینکه جریمه سرعت غیرمجاز خودرو برای تردد در تمام معابر و مسیرها مشخص شده است و در مقابل تمام اطلاعات لازم برای سرعت مجاز نیز در اختیار کاربران ترافیک قرار داده شده است، انتظار می رود که رعایت قوانین سرعت از جانب تمام کاربران ترافیک، در اولویت اصلی و اولیه آنها باشد. صرف نظر از موضوع جریمه سرعت غیرمجاز خودرو و هزینه ای که باید برای این منظور پرداخت شود، جان انسان و سلامتی او نیز مسئله مهمی است که سرعت غیرمجاز می تواند به شدت تهدید کننده آن باشد. لذا توصیه می کنیم نه برای اینکه جریمه نشوید، بلکه برای اینکه جان خود و سایر کاربران ترافیک را به خطر نیندازید، فقط در چارچوب سرعت مجاز تردد داشته باشید. به این ترتیب هم جریمه ای پرداخت نمی کنید و هم تلفات جانی را تجربه نخواهید کرد. برای استعلام خلافی خودرو می توانید از اپلیکیشن های خلافی و یا سایر روش ها استفاده کرده و میزان تخلفات راهنمایی و رانندگی خود را بسنجید.


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : سرعت ,مجاز ,کیلومتر ,ساعت ,جریمه ,حداکثر ,سرعت مجاز ,سرعت غیرمجاز ,جریمه سرعت ,وسایل نقلیه ,میزان سرعت ,سرعت غیرمجاز خودرو ,برای وسایل نقلیه ,بوس، تریلی، کامیون ,ساعت حداکثر میزان
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کربلایی سید جواد حسینی خانواده بزرگ فرهنگی ورزشی پارک ملت تهران خاطرات يک ديوانه Nancy اقتصاد اسلامی جزوات ، تمرینات و اطلاعیه های دروس فریدون محمدی Cheryl Amanda