در ساده ترین حالت ممکن، قوانین راهنمایی و رانندگی به منظور جلوگیری از برخورد رانندگان وسایل نقلیه و یا تصادف با یکدیگر و عابران پیاده وضع شده اند. آنها همچنین می توانند به کنترل جریان ترافیک کمک کنند تا عبور و مرور در سطح شهر کارآمدتر باشد. رعایت نکردن این قوانین، مانند عبور با سرعت زیاد از چراغ زرد و یا عبور از خط ایست، خطر تصادف که می تواند شامل مرگ و میر و آسیب ها و خسارات جبران ناپذیر باشد، را به شدت افزایش دهد. اگر این قوانین نادیده گرفته شود، علاوه بر بالا رفتن رقم استعلام خلافی، به راحتی احتمال به وجود آمدن هرج و مرج بالا می گیرد. با این وجود هنوز افراد زیادی هستند که بدون توجه به قوانین وضع شده راهنمایی و رانندگی، جان و مال سایر افراد و رانندگان را به خطر می اندازند. از این رو پلیس وارد عمل شده و نسبت به جریمه کردن این رانندگان متخلف اقدام می نمایند. ما در این مطلب به بررسی جریمه تک چرخ زدن با موتور خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

 

---> برای استعلام خلافی با موبایل کلیک کنید <---

---> برای دانلود استعلام و پرداخت خلافی خودرو کلیک کنید <---

جریمه تک چرخ زدن با موتور

در میان برخی از راکبان موتور سیکلت، برخی از راکبان جوان با موتورهای خود حرکات نمایشی انجام می دهند و به این صورت برای خود و سایر افراد خطرآفرینی می کنند. اما پیش از آنکه به بررسی جریمه تک چرخ زدن با موتور بپردازیم، خوب است که با اهمیت پیروی از قوانین راهنمایی و رانندگی در حوزه خلافی موتورسیکلت آشنا شوید:

چرا باید از قوانین راهنمایی و رانندگی پیروی کنیم؟

قوانین خاصی وجود دارد که به نفع مردم تعیین شده اند و ایده وضع این قوانین به این معنا نیست که آنها تنها باید توسط رانندگان اجرا شوند، بلکه سایر افراد مانند موتور سواران، دوچرخه سواران و حتی افراد پیاده نیز باید این قوانین را رعایت کنند. در واقع باید بگوییم این قوانین باید توسط تمامی افراد رعایت شوند تا نظم بر جامعه حاکم گردد. قوانین رسمی راهنمایی و رانندگی به همراه قوانین راه و جاده ای غیر رسمی، در طول زمان برای تسهیل روند منظم و به موقع ترافیک ایجاد شده اند.

در طول روز بسیاری از افراد بر اثر سرعت زیاد، حرکات نمایشی با وسایل نقلیه و بی احتیاطی جان خود و دیگران را می گیرند و اغلب ما آسفالت های نامطئن را عامل اصلی بروز این خطرات می نامیم، در حالی که باید در ابتدا خود به رعایت قوانین، به ایمن سازی راه ها و جاده ها کمک شایانی نماییم.

چه مواردی سبب توقیف موتور سیکلت خواهد شد؟

همان طور که می دانید جریمه تک چرخ زدن با موتور می تواند سبب توقیف این وسیله نقلیه شود. علاوه بر این مورد، تردد در خطوط ویژه اتوبوس، تردد در پیاده روها، نداشتن کلاه ایمنی، حمل بار غیر متعارف و راندن موتور سیکلت بدون داشتن گواهینامه تخلف محسوب شده و پلیس راهنمایی و رانندگی موظف به برخورد با راکبان متخلف خواهند بود.

جریمه تک چرخ زدن با موتور سیکلت چقدر است؟

کد جریمه ای مربوط به این تخلف، 2001 است و راکبان متخلف در کلانشهرها، 150 هزار تومان، در شهرها 135 هزار تومان و در روستاها 75 هزار تومان جریمه خواهند شد. تک چرخ زدن موتور شامل انجام حرکات نمایشی، دور زدن درجا و حرکت روی یک چرخ موتور سیکلت می شود که در صورت انجام این عمل راکب خاطی جریمه خواهد شد.

با وجود در نظر گرفتن جریمه تک چرخ زدن با موتور سیکلت به صورت نقدی، همچنان این کار نمی تواند از بروز مجدد این تخلف جلوگیری نماید. درست است که جریمه تک چرخ ردن با موتور سیکلت، می تواند ترس جریمه شدن را به همراه داشته باشد و فرد را از انجام آن بازدارد، اما همچنان جریمه نقدی به تنهایی عامل قوی بازدارنده ای نخواهد بود. لذا بسیاری معتقد هستند که برای فرهنگ سازی در این مورد، می بایست افزایش قیمت جریمه ها منطقی بوده و یا اینکه جریمه های دیگری در نظر گرفته شود.

لذا خوب است بدانید که در بسیاری از موارد، جریمه تک چرخ زدن با موتور تنها پرداخت جریمه های نقدی نبوده و می تواند منجر به توقیف وسیله نقلیه نیز شود. از طرف دیگر در صورت رویت سایر اقدامات تخلف مانند عبور از چراغ قرمز، تردد در خط ویژه، استفاده نکردن از کلاه ایمنی و از این دست موارد، فرد جریمه شده و وسیله نقلیه او توقیف خواهد شد.

با توجه به قوانین موجود، چنانچه برای اولین بار موتور سیکلت فرد توقیف گردد، این مودت توقیف به مدت زمان یک هفته به طول خواهد انجامید. اما در صورت بروز مجدد تخلف، موتور سیکلت فرد خاطی به مدت یک ماه در پارکینگ متوقف خواهد شد. در این حالت به علت بدهی و خلافی های سنگین موتور، فرد موظف به تسویه کامل خلافی های موتور گشته تا بتواند در زمان تعیین شده، موتور خود را تحویل بگیرد.

سخن پایانی

وضع و اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و کدهای تخلف رانندگی به منظور حفاظت از جان و مال افراد و رانندگان و همچنین برقراری نظم در شهر است. لذا با در نظر گرفتن جریمه تک چرخ زدن با موتور و همچنین جریمه برای سایر تخلفات، پلیس بر آن است تا از بروز تخلفات راهنمایی و رانندگی جلوگیری نماید.

 

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خدمات حمل بار آسان بررسی تخصصی مهندسی پزشکی خرید ممبر تلگرام بازار 98 دانلود آهنگ های هشت بعدی دنیای هنر زیتون رایانه دلم در پی اوست (رضا بهمن آبادی) قرارگاه محروميت زدايي عمار Cameron